AВТОПЛУС : За нас Маркетинг Контакт

Автоплус

Три кросовери ја пополнуваат гамата на SEAT

Шпанскиот SEAT, кој е дел од концернот VW Group, планира да лансира во својата моделска гама три кросовери. Тоа го потврди за Autocar, шефот на шпанскиот бренд, Јирген Штакман.

Tesla е најиновативниот производител на автомобили

Рангирањето за најиновативни и врвни технолошки компании во светот, беше направено од консултантската куќа - The Boston Consulting Group. Лидерската позиција и годинава е за Apple, а во првите десет има само два автомобилски производители - Tesla Motors и Toyota.

Лос Анџелес 2014: BMW ги лансира M-верзиите на X5 и X6

Прес-службата на BMW понуди фотографии и информации за набилданите модификации на теренеците X5 и X6, кои ќе бидат прикажани пред публиката на салонот во Лос Анџелес, следниот месец. Европската премиера на двата баварски спортисти ќе се одржи напролет во Женева.

Kia со хибриден кросовер

Компанијата Kia планира во средината на 2016 година да пушти во производство сериски кросовер кој ќе се нуди со хибриден агрегат. Корејците се надеваат со овој модел „да украдат" дел од клиентите на Toyota и нивните хибридни верзии.

Ferrari се одделува од концернот Fiat Chrysler Automobiles

Концернот Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ја одобри одлуката за одделувањето на италијанскиот производител на спортски автомобили Ferrari во независна компанија. Тоа го соопшти официјалниот сајт на Алијансата.

Турски електричен автомобил со автономија од 400 километри

Електричните автомобили се уште се реткост и тоа до одреден степен се должи на нивната висока цена и мала автономија. Голем број компании веќе се ангажирани во развојот на технологија за електричен автомобил, а многу од нив ќе ги заентересира најновиот турски проект.

Лос Анџелес 2014: Porsche ќе ја претстави Panamera Exclusive

Porsche ќе претстави специјална лимитирана серија Panamera Exclusive за време на овогодинешното издание на салонот во Лос Анџелес. Во неа ќе бидат вклучени само 100 автомобили, развиени врз основа на Panamera Turbo S Executive
во најновиот број на
Во продажба е Авто Плус 245, во него читајте: АКТУЕЛНО: Колку сообраќајот, односно возилата учествуваат во загадувањето?; Наскоро полначи за електрични возила во катните гаражи; ЗУМ: Нова локација на импортерот на Hyundai; Ford конечно на вистинскиот колосек; ВЕСТИ од светот и кај нас; САЛОНИ: Париз-Екологијата не е во преден план, Хановер-Новата ера започна; ВОЗЕВМЕ: Со обновениот Ford Focus се дружевме во Малага; ТЕСТ: Opel Meriva, Audi A7 Sportback 3.0 TDI Quattro S-Tronic; СПОРТ: F1, Moto GP, WRC, WTCC; РЕПОРТАЖА: Турска ривиера; МОТОПЛУС: Intermot...
Flash

Вести

 • Renault забележа 7% раст во приходите за третиот квартал Renault забележа 7% раст во приходите за третиот квартал на 2014 година. Тие достигнаа 8,53 милијарди евра во споредба со 7,99 милијарди евра за истиот период на...
 • Продадени 10.000.000 Hyundai Elantra Hyundai Motor објави дека глобалната продажба на моделот Elantra (Avante на некои пазари) ja мина границата од 10.000.000 автомобили. Elantra, претставена во 1990 година, е првиот...
 • Веќе 30.000 нарачки за Opel Corsa Opel Corsa уште нема официјална пазарната премиера, а веќе бележи успех. Над 30.000 купувачи ја избраа новата Corsa, иако дилерите на Opel почнаа да прват нарачки за...
Новитети
Kia со хибриден кросовер Компанијата Kia планира во средината на 2016 година да пушти во производство сериски кросовер кој ќе се нуди со хибриден агрегат. Корејците се надеваат со овој модел „да украдат" дел од клиентите на Toyota и нивните хибридни верзии.
повеќе
Саеми
Лос Анџелес 2014: Porsche ќе ја претстави Panamera Exclusive Porsche ќе претстави специјална лимитирана серија Panamera Exclusive за време на овогодинешното издание на салонот во Лос Анџелес. Во неа ќе бидат вклучени само 100 автомобили, развиени врз основа на Panamera Turbo S Executive
повеќе
Интересно
Ferrari се одделува од концернот Fiat Chrysler Automobiles Концернот Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ја одобри одлуката за одделувањето на италијанскиот производител на спортски автомобили Ferrari во независна компанија. Тоа го соопшти официјалниот сајт на Алијансата.
повеќе
Македонија
Пакет мерки за намалување на загадувањето Властите на градот Скопје предлагаат пакет мерки со кои  ќе се решат дел од проблемите со загаденоста на воздухот во македонската метропола. Мерките се од краткотраен и среднорочен период и ако се применуваат согласно стандардите, се очекува да дадат соодветни резултати.
повеќе

Интервју

Дритон Заири, директор Ми-Да Гранд Моторс FORD конечно на вистинскиот колосек

Кризата го зема својот данок, на овој или оној начин, но во Ford се чини знаеја и умееја да ги „истрпат сите нејзини удари“ и со својата стратегија и една истрајна битка, го вратат посакуваниот сјај на компанијата која од секогаш котирала високо во светската автомобилска...
прочитај повеќе

Анкета

Колку Вие мислите дека треба да чини 1 час паркирање во централното градско подрачје?Flash
Flash

Календар на настани

п в с ч п с н
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30